Suaugėlių elgsena
Uodų patinai minta žiedų nektaru, jie gyvena apie savaitę. Patelėms vien tik žiedų nektaro nepakanka, kiaušinių subrandinimui joms reikalingas ir papildomas maistas - kraujas. Uodų patelės maisto ieško rytais, vakarais ir naktimis, o karštomis, saulėtomis dienomis jos slepiasi augmenijoje. Patelės savo auką randa uoslės pagalba.
Uodų pateles privilioja:
• Kvapas (CO2, pieno rūgštis, oktenolis, acetonas, butanonas, fenolio junginiai);
• Temperatūra (jaučia 0,2 °C aukštesnę nei aplinkos temperatūrą);
• Vaizdas (patinka mėlyna, juoda, raudona spalvos, nemėgsta baltos ir geltonos spalvų).
Dauguma uodų patelių gali dėti kiaušinius kas kelias dienas, jei tik gauna pakankamai maisto t.y. kraujo. Patinai dažnai būna kiek mažesni už pateles, skiriasi patinų ir patelių skrydžio garsas. Būtent patelių zyzimas mums skamba ypač įkyriai. Dažniausiai uodai neskrenda toli nuo vystymosi vietų, tačiau vėjo pagalba gali būti nunešti vieną ar net kelis kilometrus. Štai kodėl jus gali kąsti uodas, kuris išsivystė baloje esančioje toliau nei už kilometro.
Didžioji dauguma Lietuvoje aptinkamų uodų rūšių patelių deda kiaušinius į vandenį, tik Aedes genties uodai deda kiaušinius į šlapią dirvą, kuri po liūčių būna užliejama vandens. Būtent šios genties uodai dažniausiai mus puola vasaros antroje pusėje po gausių liūčių.
|