2024.04.25 Tikriname šlapias vietas kur gali veistis uodai ir mašalai. Lervų dar nesimato. Purškimo pradžia turėtų būti pradėjus žydėti ievoms.











Naujiena!



Kaštonų apsauga
2012-05-14


 

Kaštoninė keršakandė (Cameraria ohridella).

Norint apsaugoti savo medžius rekomenduojame pasirūpinti tinkamomis apsaugos priemonėmis.

 

 

Kenkėjas  

 

   Lietuvoje kaštonų lapus negailestingai naikina mikrodrugys – kaštoninė keršakandė (lot. Cameraria ohridella)

   Tai mažas (iki 5mm dydžio) drugelis, kuris žiemoja nukritusiuose lapuose lėliukės stadijoje. Pirmieji suaugėliai pradeda skraidyti nuo balandžio pabaigos iki rugsėjo mėnesio. Drugeliai tupia ant medžio kamieno ir jaunų lapų. Kiaušinėliai yra dedami ant lapalakščio. Vabzdžių lervų išgraužtos lapų, stiebų, vaisių dalys labai primena minosvaidžio sviedinio formą, todėl biologų vadinamos minomis. Dėl to visa kaštono laja pradeda ruduoti ir po kurio laiko meta lapus. Suaugėliai vabzdžiai gyvena apie 2 savaites, tačiau per sezoną gali būti 2-3 generacijos. 

 

Biologinės apsaugos priemonės

 

   Lietuvoje išbandėme ir rekomenduojame biologinį kovos su kaštonine keršakande būdą naudojant feromonines gaudykles. Šis metodas yra visai nekenksmingas aplinkai. Feromonai arba atraktantai yra sintetiniai kvapai, kurie į gaudykles pritraukia išskirtinai tik keršakandės patinėlius.

   Medžiui naudojame gaudyklių komplektą ant kamieno arba lajoje.

   Rudenį taip pat rekomenduojame surinkti nukritusius lapus ir sudeginti, nes lėliukės išbūna gyvybingos iki 3 metų.

 

Privalumai: nekenksmingas aplinkai, veikia selektyviai tik kenkėją.

Trūkumai: turi būti naudojamas ilgą laiką.

  

   

 
 
 
   
   2011 m. rugpjūčio mėn. Kairėje pusėje kaštonai, kuriuose buvo pakabintos delta lajų feromoninės gaudyklės, o dešinėje pusėje medžiai be gaudyklių.

 

Kiti būdai

 

Cheminis kontaktinis, injekcijų metodas.

 

Cheminis kontaktinis - lajos ir kamienų purškimas insekticidais.

Privalumai: efektyvus poveikis.

Trūkumai: kenksmingas aplinkai, žudo visus lajoje skraidančius vabzdžius, bites, lajai išpurkšti reikalinga speciali technika, nes turi būti apdirbta viršutinė lapų pusė, nerekomenduojama naudoti urbanizuotose teritorijose, galimas patekimas į vandens telkinius.

 

Cheminės injekcijos - į kamieną, po žieve, specialios įrangos būdu, įstatoma labai intensyvaus preparato ampulė.

Privalumai: ilgalaikis poveikis.

Trūkumai: kenksmingas aplinkai, tik profesionalus naudojimas, dar neištirta ar nuokritos nenuodingos, ar per nektarą ir žiedadulkes neužnuodijamas medus, neištirtas ilgalaikis poveikis medžiui.

 

Mes manome, kad biologinis būdas yra optimaliausia priemonė, dėl nekenksmingumo aplinkai, nors jos efektyvumui užtikrinti reikalingos ilgalaikės poveikio priemonės.

 

 

 

..atgal



Copyright © 2008 UAB Biopolis |