2024.07.16 Tikriname šlapias vietas kur gali veistis uodai ir mašalai. Lervų dar nesimato. Purškimo pradžia turėtų būti pradėjus žydėti ievoms.


Jie kanda
Jie nekanda


Jie nekandaUodai trūkliai (Šeima Chironomidae)

 

     Visiems gerai žinomos raudonos spalvos uodų lervos parduodamos žūklės prekių parduotuvėse. Tai uodų trūkių lervos. Didžioji dauguma uodų trūklių lervų gamtoje būna žalsvos spalvos.

     Iš lervų išsirita uodai, kurie iš pirmo žvligsnio labai panašūs į kraujasiurbius uodus, tačiau nei uodų trūklių patelės, nei patinai nesiurbia kraujo, jie gyvena labai trumpai - vos kelias dienas. Susiporuoja, patelės padeda kiaušinius ir žūva. Uodų trūklių lervos yra puikus maistas žuvims.

     Kai kuriose Lietuvos vietovėse, pavyzdžiui Kuršių Nerijoje, ar prie didesnių ežerų, uodai trūkliai išskrenda gausiais būriais. Kartais tai gerokai erzina lepesnius poilsiautojus, nes uodai lenda visur: į sriubą, į automobilius, apsėda namų langus...

     Ką daryti? Geriau į šią situaciją pažiūrėti gamtininko ir mokslininko Ipolito Gasiūno akimis: "...ramiais vakarais orą pripildo milijonai uodų, kurie aikštelėse tarp krūmų, virš medžių ar trobesių susiburia į didžiulius spiečius ir maišydamiesi, tarsi dūmų stulpai kyla aukštyn..."

 

Plunksnėtaūsiai uodai (Šeima Chaoboridae)

 

     Kadaise šiuos uodus mokslininkai buvo priskyrę tai pačiai šeimai, kaip ir kraujasiurbius, nes plunksnėtaūsiai uodai savo išvaizda yra nepaparstai panašūs į tikruosius uodus.

     Šie uodai nėra kraujasiurbiai, suaugę jie minta tik augalų nektaru. O jų lervos, kurios išvaizda taip pat panašios į tikrųjų uodų lervas, skiriasi nuo šių tuo, kad yra plėšrios ir pačios maitinasi tikrųjų uodų lervomis.

      

Ilgakojai uodai (Šeima Tipulidae)

 

     Stambūs ir vidutinio dydžio uodai labai ilgomis kojomis. Suaugę uodai visiškai nepavojingi, minta žiedų nektaru, augalų sultimis arba yra afagai (visiškai nesimaitina). Gyvena prie vandens telkinių, augančių krūmų, lapuočių miškų sąžalynuose, pievose.   

     Suaugėliai uodai yra svarbūs kai kurių varliagyvių, paukščių ir plėšriųjų vabzdžių bei vorų maisto komponentas. Keletas rūšių yra žemės ūkio kultūrų ir miško sodinukų kenkėjai.

     Lervos randamos mažų upelių pakrančių zonose, ežerų pakrantėse, klampiuose miškelių dumbluose, žemapelkėse ir durpinių samanų pelkėse.

 

Šeima Dixidae

 

     Nedideli grakštūs uodai, kurių lervos vystosi vandens telkiniuose. Lervos judrios, paprastai aptinkamos vandens paviršiuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Copyright © 2008 UAB Biopolis |