2024.03.19 Tikriname šlapias vietas kur gali veistis uodai ir mašalai. Lervų dar nesimato. Purškimo pradžia turėtų būti pradėjus žydėti ievoms.



Lervos
Suaugėlių elgsena
Uodų platinamos ligos









Uodų platinamos ligos



     Uodai – vieni įkyriausių kraujasiurbių vabzdžių Lietuvoje. Jų monotoniškas zyzimas, kandimų sukeltas niežulys ir audinių paburkimas gali rimtai sutrikdyti malonų poilsį gamtoje. Bet tai vieni niekai palyginus su kraujasiurbių uodų pernešamų ligų sukėlėjų grėsme.

     Ar žinojote, kad uodas - gyvūnas, dėl kurio kaltės pasaulyje miršta daugiausiai žmonių? Nuo uodų platinamų ligų mirė daugiau žmonių nei per visus pasaulio karus.

     Viena pavojingiausių uodų platinamų ligų – maliarija. Jos sukėlėjai – maži pirmuonys, gyvenantys žmogaus kraujyje. Tai tropikuose plačiai paplitęs susirgimas. Lietuvoje, kaip ir Lenkijoje bei Skandinavijos šalyse, po antrojo pasaulinio karo buvo sergama vietine maliarija. Šiuo metu Lietuvoje žinomi tik įvežtinės maliarijos atvejai.

    Tropiniuose kraštuose uodai gali pernešti smulkias, kraujyje gyvenančias kirmėlytes, kurios sukelia galūnių pakitimus kitaip vadinamus dramblialige. Europoje panašios uodų platinamos kirmėlytės gali pakenkti šunų ir vilkų širdies audiniams.

      Uodai platina aibes įvairiausių virusų, didžioji jų dalis iki šiol yra tiriama.

      Geltonojo drugio protrūkis centrinėje Amerikoje buvo beveik besužlugdąs Panamos kanalo statybą praeito šimtmečio pradžioje. Laimei mokslininkai išsiaiškino, kad geltonąjį drugį platina uodai ir pradėjo kovą su uodais, o tuo pačiu ir su geltonuoju drugiu.

       Šiuo metu Europos pietuose pavojų kelia „Azijos tigriniai uodai“, Azijoje platinantys Denge karštinę. Denge karštinės epidemijos Europoje buvo registruotos 1927 – 1928 m. (Graikija), 1941 m. (Austrija, Ispanija). Vakarų Nilo karštinės protrūkis Europoje buvo registruotas 1996 -1997 m. (Rumunija). Sindbis virusai dažnai registruojami Šiaurės Europoje. Jie sukelia raumenų, sąnarių skausmus, temperatūros svyravimus, tačiau šie simptomai išnyksta maždaug po savaitės - žmogus pasveiksta, įgauna imunitetą ir tikriausiai net neįtaria, kad tapo dar viena uodų platinamų virusų auka....  



Copyright © 2008 UAB Biopolis |